ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W POPOWIE GŁOWIEŃSKIM


Idź do treści

Menu główne:


Kuferek mojej babci

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > LUTY'17

,,Kuferek mojej babci"- to tytuł projektu edukacyjnego jaki w tym roku szkolnym był prowadzony w naszym przedszkolu pod okiem wychowawczyń Joanny Kędziory i Moniki Lisowskiej. Jego celem było zdobycie wiedzy na temat tego jak wglądało życie naszych babć i dziadków za czasów ich młodości. Projekt zakładał liczne inicjatywy i imprezy z udziałem seniorów, którzy z wielkim zaangażowaniem zechcieli w nich uczestniczyć. Już od września chętne babcie odwiedzały nasze przedszkole aby czytać dzieciom ich ulubione bajki, przy okazji opowiadały jakich bajek one słuchały będąc dziećmi.
W październiku udaliśmy się na warsztaty rękodzieła ludowego do Nieborowa, gdzie nauczyliśmy się piec chleb, robić masło, młócić zboże cepami, prać na tarach i maglować.
W listopadzie zaprosiliśmy babcie i dziadków na imprezę pt.,,Wielkie kiszenie kapusty"- kisiliśmy kapustę i zajadaliśmy się smakołykami przygotowanymi przez babcie według starych receptur.
W grudniu dzieci udały się na wycieczkę do Zespołu Szkół w Makolicach, gdzie oglądały stroje ludowego zespołu tanecznego. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem przyglądały się bogato zdobionym strojom łowickim, ułańskim i krakowskim. Poznały różnice i ich cechy charakterystyczne. dowiedziały się jakie jest ich przeznaczenie i podczas jakiego rodzaju występów są wykorzystywane. Dowiedziały się również jak ubierano się kiedyś i czym różniły się te stroje od dzisiejszych.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość- Pani Janina Zuchorą, uznana twórczyni ludowa regionu łódzkiego. Która w roku 2015 została odznaczona nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt twórczości. Pani Janina od lat zajmuje się rękodziełem ludowym a w szczególności papieroplastyką. Wizyta ta była przedostatnim elementem projektu, w niej również wzięli udział nasi seniorzy. Pod okiem pani artystki dzieci wraz z babciami i dziadkami wykonały bożonarodzeniowe ozdoby - anioły z bibuły, bombki i łańcuchy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tworzenie świątecznych ozdób to wielka przyjemność ale też nie lada wyzwanie, ponieważ okazało się, że rękodzieło to trudna sztuka. Ozdoby wykonane przez dzieci zawisły na naszej przedszkolnej choince. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego stołu i w miłym towarzystwie wspominali jak kiedyś wyglądały święta i ozdoby świąteczne.Projekt podsumowaliśmy 10 lutego br. Podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wówczas dzieci zaśpiewały trochę już zapomniane piosenki z lat 70tych. Nasi mili goście z łezką wzruszenia w oku przyglądali się swoim występującym wnukom, pomagając im w występach dzięki stworzonym na tę okazję śpiewnikom. W rozmowach z babciami i dziadkami już podczas poczęstunku usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat tej inicjatywy. Nasi goście podkreślali, że z przyjemnością goszczą w naszym przedszkolu, a imprezy w których mogą wziąć udział są mile widziane.

W imieniu całej społeczności przedszkolnej serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Kochanych Babć i Dziadków oraz Rodziców naszych przedszkolaków.

Opracowała: Joanna Kędziora


Powrót do treści | Wróć do menu głównego